Biuro w domu - na co zwrócić uwagę?

Pandemia zdecydowanie przewróciła nasze życie o sto osiemdziesiąt stopni. Na szczęście, po pewnym okresie ograniczeń oraz niepewności, pomału wracamy do standardowego życia. Niektóre jego aspekty wynikające naturalnie z kwestii związanych z pandemią pozostały razem z nami. Jednym z najbardziej popularnych jest praca zdalna.

Właściwe wyposażenie

Aby móc wykonywać swoje obowiązki zawodowe w formie zdalnej, musimy mieć do tego odpowiednie narzędzia. Oczywistym jest posiadanie laptopa - bez niego nie będziemy w stanie komunikować się z zespołem i klientami, a także realizować zadań w arkuszu kalkulacyjnym lub tekstowym. Prawda jest jednak taka, że to zaledwie szczyt góry lodowej. Bez cienia wątpliwości można stwierdzić, że dużym atutem jest posiadanie dodatkowego monitora. Wiele osób początkowo ma pewne obiekcje do jego wykorzystania, jednak już po zaledwie kilku godzinach nie wyobraża sobie innego sposobu na pracowanie. Warto również pamiętać o takich detalach jak papier ksero czy działający skaner i drukarka - wiele dokumentów wciąż niestety przechowujemy w formie tradycyjnej, a nie w chmurze czy na przenośnych dyskach.

Cisza i spokój

Nie każdy może sobie na to pozwolić. Bardzo często mieszkania oraz domy były projektowane jeszcze przed światową pandemią i nie trzeba było martwić się o przestrzeń związaną przeznaczoną tylko i wyłącznie do pracy. Z tego względu niezwykle często mamy do czynienia z coraz bardziej popularnym pracowaniem z salonu lub jadalni. Przy nieco większej rodzinie stanowi to duże utrudnienie, na przykład podczas konwersacji z przełożonym czy klientem przez komunikator internetowy. Warto w tym momencie zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań na temat pewnego dostosowania przestrzeni. Nawet w salonie poprzez układ pozostałych mebli możemy stworzyć takie miejsce, które wizualnie będzie oddzielone od pozostałej części pomieszczenia. Pozwala to na zdecydowanie większe możliwości skupienia się.

Sto procent w domu?

Nie da się jednak ukryć, że nie wszyscy pracodawcy zgadzają się obecnie na pracowanie w stu procentach z naszych czterech ścian. Często dochodzi do konsensusu w postaci pracy hybrydowej. Dwa lub trzy dni spędzamy z kolegami w biurze, a pozostałą część tygodnia wykonujemy swoje obowiązki zawodowe z własnych czterech ścian. Jest to zdecydowanie korzystna opcja dla tych, którzy po dłuższym czasie we własnym gabinecie mogą zapomnieć podstaw komunikacyjnych.