Czy korekta i redakcja książki są niezbędne?

Czy korekta i redakcja książki są niezbędne?

Tworzysz własną książkę z zamiarem jej późniejszego wydania, jednak planujesz zrealizować publikację na własną rękę? Z pewnością zastanawiasz się, na czym możesz zaoszczędzić. Wielu początkujących autorów decyduje się na rezygnację z korekty i redakcji dzieła, chcąc dzięki temu zmniejszyć koszty wydawnicze. Nie jest to dobre rozwiązanie. Dlaczego?

Dlaczego korekta i redakcja są ważne?

Profesjonalna korekta i redakcja książki to jedne z najistotniejszych etapów w całym procesie wydawniczym. Zakładają wychwycenie i poprawę wszelkich błędów oraz niedociągnięć w treści dzieła. Specjaliści zwracają uwagę m.in. na błędy ortograficzne, interpunkcyjne, stylistyczne, logiczne, gramatyczne, składniowe czy leksykalne. Poza tym redaktor sprawdza inne aspekty językowe, takie jak poprawne wykorzystanie zwrotów obcojęzycznych czy samo ułożenie wersów względem całej strony. Dzięki tym zabiegom publikacja prezentuje się profesjonalnie i przyjaźnie dla czytelnika.

Książka bez profesjonalnej korekty i redakcji

Jeśli jesteś w trakcie tworzenia autorskiego dzieła literackiego, to z pewnością rozważasz, ile kosztuje wydanie książki. Koszty są uzależnione od szeregu czynników, również od ceny korekty oraz redakcji. Na tych elementach nie warto jednak oszczędzać, ponieważ (jak już wspomnieliśmy wyżej), mogą one okazać się kluczowe dla ogólnego odbioru dzieła wśród czytelników. Książki, które zostały wydane bez korekty i redakcji, są bowiem bardzo często porzucane przez odbiorców już po przeczytaniu kilku stron. Błędy ortograficzne, stylistyczne czy logiczne są niezwykle irytujące i rozpraszające, co przekłada się niestety na zły odbiór książki i finalną rezygnację z dalszej lektury.

Korekta i redakcja wykonane samodzielnie

Wielu autorów decyduje się na samodzielne wykonanie korekty i redakcji własnego dzieła. O ile posiadasz stosowne umiejętności i doświadczenie, to jest to doskonałe rozwiązanie, które pozwoli ci zaoszczędzić znaczną część środków z budżetu wydawniczego. Jeśli jednak nie znasz się na korekcie i redakcji, pozostaw te działania profesjonalistom. Są to bowiem niezwykle istotne etapy całego procesu wydawniczego, które powinny zostać przeprowadzone skrupulatnie i zgodnie z przyjętymi regułami. Samodzielne korygowanie i redagowanie treści dzieła może przynieść wówczas więcej szkody niż pożytku.

Jeśli chcesz mieć pewność, że twoje dzieło zostanie pozytywnie odebrane przez czytelników, lepiej nie oszczędzaj na tak podstawowych kwestiach, jak redakcja i korekta. Oszczędności możesz poszukać za to w druku czy działaniach promocyjnych.