Ile kosztuje wydanie książki – sprawdź te czynniki
Publikacja książki to marzenie każdej osoby, zaczynającej pisać. Nie ma co się zresztą dziwić, ponieważ uczucie, gdy jesteśmy autorem bestsellera jest wspaniałe. Wydana książka jest fizyczna, a więc każdy może jej dotknąć i doświadczyć osobiście. W kwestii wydania książki trzeba zastanowić się nad wieloma kwestiami, determinującymi koszty. Ile kosztuje wydanie książki? Na to pytanie odpowiadamy, określając przy okazji czynniki, które determinują proces publikacji książki.
Co wpływa na koszt wydania książki?
Jeśli chodzi o czynniki, determinujące koszty wydania książki to przede wszystkim sam druk. Z uwagi na to, że każda strona jest papierowa, to każda sztuka kartki kosztuje. Wydawcy kierują się zasadą, że im większy nakład, tym koszty druku są niższe. Cena jest przeliczana za jedną stronę druku. Nakład w przypadku publikacji książki jest kwestią kluczową, ponieważ nakład składający się z 20 sztuk będzie znacznie droższy, niż 20 000 egzemplarzy. Oczywiście, do tego dochodzi kwestia samego koloru druku. Zazwyczaj każdy autor książki chce, aby jego książka fizycznie prezentowała również dobrą jakość. Największe koszty czekają zleceniodawcę, chcącego wydrukować album, pełen zdjęć.
Jakość papieru
Aby odpowiedzieć dość precyzyjnie na pytanie: ile kosztuje wydanie książki, trzeba wziąć pod uwagę przy procesie tego typu także gatunek papieru. Z tego względu coraz więcej autorów decyduje się wydawać swoją książkę na papierze ekologicznym. Plusem takiego rozwiązania jest cena, a aczkolwiek nie każdy czytelnik lubi czytać książkę, składającą się z szarych lub z jasnobrązowych kartek. Klasyczny biały papier obecnie z każdym rokiem drożeje, na co przyczynił kryzys wywołany pandemią covid-19. Wysokość kosztów wydania książki kształtuje także oprawa książki. W branży wyróżnia się oprawę miękką i twardą. Druga opcja jest oczywiście droższa. Ciekawą alternatywą jest zdobienie książki, które jest dość drogie, lecz potrafi zwrócić oko czytelnika i przyczynić się do zwiększenia wyniku sprzedażowego książki.
Pozostałe czynniki
Jeśli książka ma trafić na półki księgarni i jest kierowana do rzeszy czytelników, to także w procesie wydawniczym nie może zabraknąć korekty i formatowania. Takimi rzeczami zajmuje się fachowiec, który wyłapuje ewentualne potknięcia ortograficzne, interpunkcyjne i składniowe. W ramach formatowanie specjalista poprawi jakość i wielkość czcionki, a także wyjustuje tekst. Mogłoby się wydawać, że ten zakres prac jest prosty, jednak to odpowiedzialne działanie, wymagające skupienia, wiedzy i poczucia estetyki.