Rozwód - co warto wiedzieć przed złożeniem pozwu?
Rozwód to poważna emocjonalna decyzja, która wiąże się z koniecznością pojawienia się w sądzie. Co warto wiedzieć przed złożeniem pozwu rozwodowego? Czy warto skorzystać z usług prawnika? Jak poprawnie złożyć dokumenty rozwodowe, aby prawidłowo wykonać wszelkie formalności? Sprawdź, od czego zacząć i jak się przygotować.
Wystąpienie o rozwód
Rozwód to rozwiązanie ważnego związku małżeńskiego za pośrednictwem sądu. Pozew o rozwód należy złożyć w sądzie okręgowym oraz zawrzeć w nim wszystkie dane dotyczące stron, takie jak imię, nazwisko, adres i wykonywany zawód. Należy dołączyć również odpowiednie załączniki, takie jak akt małżeństwa, czy zaświadczenie o zarobkach. Kolejnym krokiem jest uiszczenie opłaty sądowej, której cena jest z góry ustalona. Może się ona różnić w przypadku wniosku o podział majątku lub gdy potrzebna jest opinia biegłego. Dodatkowy koszt pojawia się w przypadku, w którym potrzebny jest adwokat. Lubliniec, czy inne mniejsze miejscowości z pewnością będą różnić się cenowo, w porównaniu do kancelarii w większych miastach.
Dodatkowe informacje zawarte w pozwie
W pozwie rozwodowym należy zawrzeć wszystkie dodatkowe informacje, jeśli wystąpi taka potrzeba. Na przykład orzeczenie o winie. W tym przypadku sąd będzie miał za zadanie rozstrzygnąć, czy do rozpadu małżeństwa doszło na skutek winy jednego lub obojga małżonków. Kolejnym ważnym aspektem są alimenty oraz ustalenie władzy rodzicielskiej nad dziećmi obu stron. Możliwe jest również powołanie świadków, w celu potwierdzenia okoliczności przedstawianych w pozwie. Sprawy rozwodowe to często długie procesy, które mogą trwać nawet kilka miesięcy. W taki przypadkach szczególnie warto skorzystać z usług prawnika. Aby znaleźć odpowiednią osobę, warto wpisać w sieci hasło adwokat rozwód Szczecin, przeczytać opinie na temat kancelarii i dokonać najlepszego według nas wyboru.
Adwokat czy radca prawny?
Wiele osób zastanawia się, czy sprawę rozwodową powinien prowadzić adwokat, czy radca prawny. Warszawa i wiele innych miast oferuje usługi obu profesji podczas spraw rozwodowych. Obecnie, w przypadku rozwodów różnice pomiędzy tymi zawodami nie mają znaczenia, gdyż posiadają te same uprawnienia. Oprócz samej sprawy rozwodowej może wystąpić konieczność uzyskania pomocy prawnej w innych sprawach związanych z rozwiązaniem małżeństwa. Zarówno w sprawach podziału majątku, alimentów oraz władzy rodzicielskiej można skorzystać z pomocy adwokata, jak i radcy prawnego.
Pozew o rozwód to poważna decyzja. Oczywiście nie ma obowiązku korzystania z usług prawnika, jednak w wielu przypadkach taka pomoc się przydaje. Warto zorientować się we wszelkich formalnościach i obowiązkach, aby uniknąć dodatkowego stresu.