Szkolna codzienność i rzeczywistość
Cykl życia każdego dorosłego jest tak szybki i dynamiczny, że nie nadążamy za trendami panującymi w szkolnych ławkach. A przecież w zdecydowanej większości będziemy musieli sprostać wyzwaniom, które niesie ze sobą rodzicielstwo. Warto na chwilę wrócić myślami do swoich czasów ze szkolnej ławki i spróbować wcielić się w skórę naszych pociech - przyszłych lub obecnych.
Cwaniactwo czy inteligencja?
Możemy mieć najbardziej chętne do nauki dzieci, tematyka zajęć będzie pasjonująca, a nauczyciel stanowić synonim inspiracji. Nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ uczniowie zawsze, ale to zawsze będą poszukiwać chociaż minuty czy dwóch na opuszczenie malutkiej części zajęć. Nie wynika to tylko i wyłącznie z lenistwa. Bardzo dużą rolę odgrywa chęć popisania się przed grupą, szczególnie wśród chłopaków. Być może dzisiaj coraz mniej szkół korzysta z tradycyjnych tablic kredowych i nie trzeba już chodzić do łazienki w celu umycia gąbki. Papier ksero nadal jest ważny w trakcie prowadzenia zajęć, a wyjście do sekretariatu lub biblioteki wiązało się z urwaniem kilku minut i szacunkiem w grupie.
Sport to zdrowie
W większości środowisk szacunek lub sympatię można zdobyć na różne sposoby. Jednym z nich jest wyjście na boisko i zaprezentowanie swoich umiejętności. Nie zawsze będziemy obserwować narodziny nowego Messiego czy Ronaldo na szkolnej sali. Warto jednak zaznaczyć, że nasze możliwości nie zawsze determinują to, w jaki sposób jesteśmy postrzegani. Powinniśmy zwrócić uwagę także na tych, którzy nawet pomimo pewnych braków dają z siebie absolutne sto procent. Dzięki temu można zdobyć szacunek nie tylko wśród kumpli z klasy czy drużyny, ale również przeciwników. Dodatkowo imponujemy także płci przeciwnej - chłopacy bardzo lubią oglądać dziewczyny grające w siatkówkę czy koszykówkę i sami starają się jak najmocniej na piłkarskim boisku.
Problemy z zegarkiem
Zdarzają się szczególnie wtedy, kiedy zaczynamy spotykać się z nowymi ludźmi. Przede wszystkim warto przymknąć oko na spóźnienia przy okazji powrotu do domu wtedy, gdy mamy do czynienia z pierwszymi tygodniami w liceum czy nowej klasie. Dzieciaki bardzo chcą wtedy spędzić czas z nową grupą oraz zdobyć uznanie w tej społeczności. Będzie ona dla nich drugim domem przez przynajmniej kilka lat, dlatego zimny obiad czekający na stole nie powinien być uznawany jako brak szacunku w stronę rodziców - nowe relacje wymagają czasami dłuższych rozmów.